Sub4Sub network gives free YouTube subscribers
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

Foltos szalamandra (Salamandra salamandra) januárban

Follow
Aggteleki Nemzeti Park

A januárban szokatlan enyhe idő és az esőzések korán előcsalogatták az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság címerállatát a Zemplénihegységben. 2023. 01. 10én Erdőbénye határában egy kocsánytalan tölgyesben került szem elé egy kifejlett példány. Egy kevésbé kijárt erdei úton igyekezett táplálékot találni az egész napos esőben. A hosszútávú előrejelzések szerint a hónap végéig nem kell normál téli időjárásra számítania.

Hazánk legnagyobb termetű farkos kétéltűje (1820 cm testhosszúságú). Fényes fekete testét szabálytalan alakú sárga foltok tarkítják – innen ered a neve. Hazánkban a középhegységi nyirkos, üde erdők, szurdokvölgyek, területén él (Északiközéphegység, Alpokalja, Őrség). Kedveli a források, patakok közelségét. Napközben nyirkos rejtekhelyeken tartózkodik (fák gyökerei alatt, kövek, kidőlt fák alatt, avarban, stb.). Harmatos, esős időben láthatjuk gyakrabban. Szaporodáskor a tiszta vízű forrásokat, lassan áramló, mélyebb vízű patakszakaszokat részesíti előnybe, ahová a 3 cmes lárvákat „szüli”.
Párzása ősszel van, de a fiatalokat csak tavasszal hozza világra. A lárvák a vízben tartózkodnak itt vadásznak férgekre, vízi rovarokra, puhatestűekre. Kopoltyúval lélegeznek és uszonnyal karéjozott farkukkal úsznak. A lárvák márványozott mintázatúak, szürkés színűek. Augusztusszeptemberre a kopoltyúk visszafejlődnek, a légzést a tüdő és a bőrlégzés veszi át. A farokuszony eltűnik, a farok vaskos, hengeres alakú lesz, lábaik megerősödnek. Kialakul a feketesárga mintázat, s kifejlődnek a védekezésre használt, mérgező váladékot termelő bőrmirigyek (fültőnél, hát közepén és a testoldalakon 22 sorban).

Bőrmirigyük méreg anyaga az embernél a szembe jutva kötőhártya gyulladást okozhat, de ha a kutya lenyeli, elpusztulhat tőle. Ezért is alakult ki a figyelemfelkeltő feketesárga mintázat (aposzematikus színezet), ami az állatvilág több tagjánál is bevált védekezés (pl darazsak, méhek, stb.). Felhívják a rájuk vadászó állatok számára a figyelmet: „Veszélyes vagyok, ne egyél meg!” Nem tanácsos kézbe venni, de ha ez mégis megtörténik, feltétlenül mossunk kezet utána. Legfontosabb veszélyeztető tényező a szalamandrák szaporodására alkalmas víztestek fogyatkozása, vízhozamcsökkenése, idő előtti kiszáradása.
A lassan mozgó állat egyedeit a föld és közutakon, különféle járművek gázolják el.
Hazánkban minden kétéltűfaj védett! A foltos szalamandra természetvédelmi értéke 50.000 Ft.

Szöveg és kisfilm:
Serfőző József
természetvédelmi őrkerületvezető

posted by betoken4x