It was never so easy to get YouTube subscribers
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

Enjektör Çıkmadı Ama BİZİ ÇİLEDEN ÇIKARDI ! Motoru Komple Dağıttık ! Talihsiz Olaylar

Follow
Tamir Evi -RECEP USTA

Fiat punto aracımızın ilk bölümünü atmıştık. 2. Bölümünde aracı çalıştırmayı hedeflerken aracın enjektörleri çıkmadı kızdırma bujisi kırıldı hiç beklemediğimiz enjektör ve ısıtma bujisi yüzünden aracımızın komple rektefiye olur gibi üst kapak silindir kapağını açmak zorunda kaldık ve aracın teslim edilme günü aksadı bundan kaynaklı olarak oluşan gecikmelerden dolayı özür diliyoruz. Şuan aracın silindir kapağı ve enjektör kütüğünü tornacıya bıraktık orada buji çıkarma işlemleri var. Yani kısaca enjektör ne İşler açtı başımıza diyoruz.

TELEFON: 0535 715 88 86(randevu)
ADRES: ÜMRANİYE/İSTANBUL
KONUM: https://l24.im/R2b
İNSTAGRAM: tamirevi_recepusta

“Motor neden yağ yakar?” sorusu kadar yağ yakmanın nasıl olduğu da önemlidir. Pistonların kayganlaşarak sürtünmesini önlemeye yarayan motor yağı, alt kısımda bulunur. Pistonların üst kısmında ise yakıt ve hava karışımı vardır. Yağın üst kısımdaki bu karışıma dahil olması da motorun yağ yakması olarak tanımlanır. Peki, bu neden olur?

Motor pistonlarının uç kısımlarında bulunan segmanlar zaman içinde gevşeyebilir. Bu gevşeme nedeniyle de yağ, pistonların üstüne çıkmaya başlar. Bu, motor yağ yakması sebepleri arasında başı çeker.
Bir diğer sebep de supapların zarar görmesidir. Emme supapları ve yanındaki parçalar arızalandığında yağ, yanma odasına kaçar. Bu da motorun yağ yakmasıyla sonuçlanır.
Belli aralıklarla kontrol edilmediği için motor yağ seviyesi azalmışsa bu, ilerleyen zamanlarda pistonların ve motordaki diğer hareketli parçaların aşınmasına neden olur. Daha sonra yağ eklense bile aşınan bu parçalar arasından motora yağ sızar. Pistonların yağ sızdırması da yağ yakmanın önemli nedenleri arasındadır bu nedenle.
Ayrıca motoru uzun süre çok yüksek devirlerde çalıştırmak da segmanların performansını etkileyerek yağ sızdırmasına neden olabilir.
Tüm bu mekanik problemlerle birlikte 500 bin km’yi geçen veya 2030 yaş arasındaki araçlarda motor yağ yakabilir.

Motorun Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?
Arabanın yağının eksilmesi, yani motorun yağ yakması durumunda bunu anlamanın en kolay yolu, egzozdan çıkan dumanı incelemektir. Çünkü her egzoz dumanın renginin bir anlamı vardır.
Eğer egzozdan mavi duman çıkıyorsa motor yağ yakıyor demektir. Ayrıca gri duman da yağ yakmanın habercisi.
Motor kapağı açıldığında hava üflüyorsa yağ yakmadan bahsedilebilir. Motor üflemesi olarak adlandırılan bu durum, araç sıcakken gözlemlenir ve pistonların aşınıp aşınmadığının da öğrenilmesini sağlar.
Kontak kapalıyken yağ çubuğu ile yağ seviyesi ölçülmelidir. Her yağ çubuğunda ideal seviyeyi belirten bir işaret vardır. Eğer çubuktaki yağ izleri bu işaretin altında kalıyorsa motorda yağ eksilmesi var demektir.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Önlenir?

Yağ yakmanın, yağın kendisiyle genellikle doğrudan bir ilgisi yoktur. Daha çok, parçaların aşınması ve yağın bu yolla başka bir bölüme sızması asıl sebeptir. Bu nedenle yağ yakmayı önleyen katkı maddeleri kullanmak, çok etkili bir yöntem değildir.

Bunun yerine motor yağını belirli aralıklarla kontrol etmek ve arabayı yüksek devirlerde çok kullanmamak önerilir. Motor yağı kontrol süresi her araca ve modele göre değiştiği için kullanılan aracın kılavuzu detaylı okunmalı ve bu süreye özen gösterilmeli.
Ayrıca iki kontrol arası dönemde 1 lt yağ tüketilmişse bir sonraki kontrolde de bu miktara yakın bir tüketim olup olmadığı kontrol edilmeli.

Bu kontroller yapılmazsa ve motor yağ yakarsa ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Pistonların ve diğer parçaların aşınması nedeniyle oluşacak maddi kayıp, motorun yağ yakmasının zararları sıralamasında başı çeker.

Rektifiye Nedir?
Araçlarımızın kalbi olan motorlar çalışma koşullarına bağlı olarak zaman içerisinde aşınırlar.

Motor yenileme, ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile rektifiye, aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının (silindirler, pistonlar, krank mili vb) çeşitli talaşlı işlemler uygulanarak ve değiştirilerek tekrar ilk günkü gibi çalışır hale getirilmesidir.

Aslında rektifiye dediğimiz şey motorda yapılan işlerden sadece bir tanesidir. O da silindirlerin ovallik yada konikliği durumunda düzeltilmesidir.

Ama Motor Yenileme yada Motor Revizyonu dediğimiz zaman işin içine; Krank taşlama, silindir kapak taşlama, silindir bloğunun yüzeyinin taşlaması, supap yuva taşlama, ana yatak bara, kol yatak bara, honlama, krank çatlaklık kontrolü ve silindir çatlaklık kontrolü gibi bir çok iş girer.

Bu işlemlere motor rektifiye, motor rektefiye, motor yenileme ve motor rektefesi olarakta ifade edilmektedir.

posted by angheria9t